Постановою № 1822 Верховної Ради України з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, підвищенню суспільної уваги і турботи про учасників добровольчих формувань було прийнято рішення «Про встановлення українського дня добровольця» (14 березня 2017 р.). Саме добровольці першими стали на захист Української незалежності в 2014 р. проти російського агресора, як це робили їх пращури: руські воїни, козаки, УПівці, українці в радянській армії.
Хоч це Свято і є новим для національного календаря України, проте явище, якому воно присвячене, споконвіку супроводжує український народ – гуртуватися при спільній загрозі. Недаремно існує народна мудрість: «Моя хата скраю – ворога першим зустрічаю!». Яскрава національна риса і традиція українського народу – бути небайдужим до свого сьогодення та майбуття, до долі своїх дітей, честі і пам’яті своїх славних батьків.
Пам’ятна монета – День українського добровольця
Череда сучасних подій, які підштовхнули офіційні державні структури до створення цього Дня, ще далека від завершення. Вони мали свій початок з глибокої підготовки «братнім» північним сусідом чергової агресії і окупації українських земель. З кінця 2013 р. і особливо з 20-х чисел лютого 2014 р. це вже було неможливо приховати. Почалася окупація Кримського півострова.
Агресор став стрімко втрачати ініціативу, а захоплені населені пункти східної України стали звільнятися від загарбника. Це дало необхідний час нашим доблесним українським військовим частинам і державі організувати ефективну систему і лінію оборони від регулярної російської армії на лінії кримського перешийка і більш ніж 400 кілометрів східних кордонів, через які і почалося криваве військове вторгнення. Агресор був зупинений, захопивши тільки частину донецької та луганської областей.
Часу на повноцінну офіційну координацію для повномасштабної протидії цій агресії просто не було, тим більше, що агресор став шантажувати світове співтовариство нанесенням ядерних ударів по території Європи та України. У цей, один з найскладніших для країни і світу моментів історії, Україні першими на допомогу прийшли саме українські добровольці, яким активно допомагали та яких забезпечували українські волонтери.