Різдво – це велике й радісне свято. Православні християни відзначають його сьомого січня, що відповідає двадцять п’ятому грудня за юліанським календарем, який використовується в католицизмі. Різдво зустрічають урочистою нічною службою у всіх церквах та соборах, при великому скупченні ошатно одягнених, щасливих людей. Яскравий блиск свічок, неймовірний ангельський спів дитячого хору, красива служба і радісне повідомлення про народження немовляти Ісуса, підхоплене прославлянням Христа усіма прихожанами – така хвилююча подія залишається в пам’яті людей на весь рік, до наступного Різдва.
Більше двох тисячоліть тому у Віфлеємі відбулася найважливіша для християн подія – народився Ісус Христос. Бог послав Сина Свого на землю, щоб врятувати від гріхів людей, тому й ім’я немовляті дано Ісус, що по-єврейському означає «порятунок». Народження Спасителя було передбачено давно пророками ще в Старому Завіті, із зазначенням часу і місця. За календарем, яким користувалися в той час, це був 5508 від створення світу. Пізніше був створений Юліанський календар, за яким роки стали рахувати від Різдва Христового. З Євангелія ми знаємо, що Марія – мати Ісуса, жила зі своїм чоловіком Йосипом в місті Назареті. У Віфлеєм вони відправилися на перепис всього населення, яку оголосив кесар Август. Через велике скупчення людей, Марія та Йосиф не змогли оселитися в готелі, їм довелося зупинитися в хліві. Тому Марія, народивши Сина, сповила і поклала на сіно, в ясла. Недалеко від того місця в полі ночували пастухи. Несподівано їм з’явився Ангел, який повідомив про народження Спасителя у Віфлеємі. Після цього пастухи знайшли Марію з Немовлям і повідомили їй та іншим людям про те, що їм сказав Ангел. У цей час над Віфлеємом запалилася зірка, яка привела до Марії трьох мудреців зі Сходу, які назвали Ісуса Царем і вручили царські дари: золото – символ царської влади, ладан – символ Божої волі і смирну – символ долі пророка. Віфлеємська зірка, яка привела до Ісуса волхвів, пізніше стала одним з основних символів святкування Різдва.
Українські традиції святкування Різдва
Різдво – велике свято, одне з найулюбленіших і веселих, супроводжуване подарунками, народними гуляннями і традиційними святковими обрядами. Ошатна ялинка, прикрашена безліччю барвистих, блискучих іграшок і виблискуючих вогнів, є символом щастя і надії, які приніс народився Спаситель. Ялинку вінчає блискуча Віфлеємська зірка, нагадуючи про події, що відбувалися у Віфлеємі.
Різдвяні ялинки завжди прикрашаються красивими блискучими дзвіночками. Вони нагадують про дзвіночки, які були надіті на овець в ті далекі часи, коли пастухи, охороняючи овече стадо, почули від Ангела про народження Христа. Дзвін дзвіночків сповіщає про настання свята. Крім іграшок, ялинку прикрашають фруктами, цукерками та іншими солодощами. Під ялинку люди зазвичай кладуть подарунки для дітей та інших членів сім’ї.
В Україні на Різдво не тільки прикрашають ялинку, але виготовляють і інші ритуальні прикраси. Наприклад, у деяких районах ставлять на святковий різдвяний стіл сніп з вівса або пшениці – Дідух, який пов’язаний численними вузлами у вигляді фігури на чотирьох ногах. Дідух привертає благополуччя і хороший урожай в наступаючому році. Існував звичай на західній Україні плести символічних «павуків», які, за повір’ям, своєю павутиною врятували сім’ю Христа від Ірода. «Павуків» плели із прутів дерева або з соломи, а потім прикрашали квітами, свічками і ялинковими прикрасами.
Існував звичай перед Різдвом обсипати підлогу в хаті сіном, а на стіл насипати солому, поверх якої стелилася скатертину. Тільки після цього ставили святкове частування. Це робилося для нагадування про те, що перший колискою Спасителя були ясла з соломою. Рано вранці, в день Різдва люди вирушали в церкву на святкове богослужіння, присвячене народженню Ісуса. В цей день всі люди з радістю вітали односельчан: «Христос народився!», А ті їм відповідали: «Славимо Його!».
З настанням Різдва закінчується піст, тому 7 січня святкові столи багаті смачними ситними стравами. Самим основним ритуальним частуванням є кутя. Її в красивому блюді ставлять в центр столу. До Різдвяного застілля завжди готували м’ясні страви – ковбасу, печеню, сало, холодець, запікали качку чи гуску, пекли різдвяні калачі, смажили млинці, варили узвар, діставали з льоху соління.
Ще ввечері, перед Різдвом, починали ходити колядники – христослави. Вони носили велику «Віфлеємську зірку», яку самі виготовили з блискучого матеріалу і кріпили її на високій жердині, яка прикрашалася гірляндами, ліхтариками, а іноді й іконами. З цієї «Віфлеємської зіркою» колядники ходили до всіх сусідів-односельців і співали різдвяні гімни. Цей красивий обряд називається «колядування».
У різних областях України традиції святкування Різдва та колядування трохи відрізняються. Одні колядують ввечері перед Різдвом, інші з ранку в Різдво, а в деяких місцях і на другий від Різдва день. Колядує, в основному, неодружена молодь – від малих дітей до вже дорослих парубків і дівчат. Наймолодші далеко не ходять, тільки до найближчих сусідів і родичів. Вони співають дитячі колядки і отримують від господарів солодощі. Старші діти – підлітки – провідують майже всіх односельців. Вони підходять до двору і просять у господарів благословення на колядування. Отримавши благословення, співають колядки з добрими побажаннями всім членам сім’ї, в чиєму подвір’ї колядують. Коли святкові колядки заспівані, господарі дякують дітям і обдаровують частуваннями і невеликими грошима.
Дорослі хлопці колядують окремо від дівчат. Вони збираються групою з п’яти хлопців, кожен з яких виконує свою роль: береза, дзвонар, зірконоша, міхоноша і помічник міхоноші. Зірконоша несе Зірку, прикрашену блискучим кольоровим папером та різнокольоровими стрічками, у центрі якої закріплена ікона Різдва зі свічкою. Колядники заходять до будинку, колядують господарям і їх гостям. Їх запрошують за стіл і обдаровують. За столом колядники не засиджуватися, адже їм треба обійти по-можливості якомога більшу кількість будинків.
Дівчата теж ходять колядувати із зіркою або місяцем на високій жердині. Свічка на зірці висвітлює дівчатам шлях, так як вони колядують у вечірній час, а заодно і оповіщає сельчан про їх прихід. За традицією, дівчата не заходять до будинку, а співають колядки у дворі або на вулиці. Отримавши в нагороду солодощі, фрукти або гроші, вони йдуть до наступного дому.
У західних регіонах могли колядувати чоловіки з церковного братства.
На Гуцульщині хлопці розігрували цікаву виставу під час колядування. Вони збиралися великою компанією, до двадцяти хлопців. Частина з них мала певні ролі: берези, виборця, коня, трембітаря, скрипника та танцюристів, що позначаються костюмами і атрибутикою, а решта просто супроводжували їх і підтримували веселощі і жарти. Спочатку колядники обходили церкву і колядували священику, тільки після цього група йшла до селян. Господарі зустрічали колядників з калачем і лляним пасмом. Вони цілували хрест, принесений гостями, а потім господиня пов’язувала льняне пасмо на хрест. Господар передавав хлопцям калач і кидав у спеціальний ящик гроші. Колядники проходили в будинок, де їх щедро пригощали. Гості співали, танцювали, жартували, а потім колядували кожному, хто був присутній в будинку, і навіть неживим предметам. Наприкінці вистави який-небудь танцюрист на одній нозі, під загальний сміх, підстрибував до кожного з присутніх, отримуючи в нагороду гроші. Завершувався візит триразовим поклоном, після чого з піснями і танцями колядники йшли до наступного дому.
В давнину було прийнято на Різдво ходити з вертепом. Вертеп тоді представляв собою невеликий ляльковий театр, в якому за допомогою майстерно виготовлених ляльок розігрувалася сценка Різдва Христового з усіма персонажами і діями, описаними в Біблії. Робили вертеп для дітей і вдома, особливо в містах. Це була об’ємна картинка, що зображає печеру, ясла, в яких лежало Немовля, Марію, Йосипа, та всіх учасників тієї події і навіть тварин. Ляльки робилися з будь-якого матеріалу, який могли собі дозволити господарі будинку: папір, віск, вата, тканини. Брати участь у створенні вертепу – велика радість і повчання для дітей. Такий вертеп ставили під ялинку. У західних і деяких південних регіонах України вертепи створювалися в церквах. Зараз відроджується традиція встановлювати вертепи на Різдво, в магазинах пропонуються фігурки для домашнього вертепу і є матеріали для їх самостійного виготовлення.
Великою популярністю в народі користувалися ряджені колядники. Молодь одягалася в саморобні нехитрі костюми з масками і розігрувала вистави за участю біблійних персонажів – Коза, Пастухи, Ірод, Жид, Смерть та інші. Костюм Смерті робився самим «страшним», Жиди з хитринкою виманювали гроші у господарів будинку, інші теж комедійно грали свої ролі. Ряджені колядники півіомляли народу про народження Христа, славили Богородицю, співали пісні, що прославляють Різдво Христове, а потім, з шумом і веселощами, грали сценки за участю своїх персонажів.
У Різдво у православних християн прийнято здійснювати благодійні справи. В першу чергу – це роздача милостині бідним людям. Заможні люди надавали матеріальну допомогу притулкам, лікарням та іншим благодійним організаціям. Звичайні люди подавали у церкви жебраком, приносили їжу нужденним сусідам, навіть тварин добре годували, так як за переказами, осел і віл були присутні при Різдві і зігрівали Дитятко Ісуса. Для птахів ставили сніп з колоссям жита. Тим більше святковим частуванням зустрічали колядників, обдаровували їх і грошима. Дітям дарували подарунки, влаштовували свята з ошатною ялинкою та веселими виставами. Ці звичаї збереглися і дотримуються в наш час у всій Україні.
Однією з кращих традицій, пов’язаних зі святкуванням Різдва, була і залишається для українців потреба помиритися з усіма рідними та знайомими, з ким виникли розбіжності, і пробачити взаємні образи. Тільки так можна прийти до святого свята з щирою радістю.
З настанням Різдва і всі Святки дівчата ворожили, намагаючись дізнатися свою долю в майбутньому році, а, головне, чи належить заміжжя і якою буде наречений. Ворожіння для дівчат було найцікавішим і улюбленим заняттям в зимові свята.
Деякі ворожіння відомі і використовуються досі. Наприклад, ворожіння по чобітку. Чобіток дівчина знімала з лівої ніжки і кидала через тин. Дивилися, в який бік виявився повернуть носок чобота. Він вказував, звідки прийдуть свати. Якщо носок вказував на власну хату, то в наступаючому році заміж дівчина не вийде.
Для іншого ворожіння пов’язували півня і курку за лапки і накривали їх решетом. Птахи починали битися. Якщо півень опинявся сильніше, то верховодити в майбутній сім’ї буде чоловік, якщо переможе курка, то тоді дружина буде головною в будинку.
А це гадання використовували і сільські, і міські дівчата. У миску з водою виливали розплавлений віск, наспівуючи при цьому старовинні народні пісні. Віск набував загадкові обриси, за якими дівчата вгадували своє майбутнє.
У наш час не забуті українські традиції святкування Різдва. Як і в старовину, проводяться красиві служби в церквах по всій Україні. Колядники вітають знайомих і незнайомих людей. Дівчата ворожать на женихів. Всі люди намагаються подарувати подарунки своїм близьким і допомогти нужденним. Щороку всі люди в Україні радісно відзначають Різдво